Vyberte stránku

Kronika zimního stadionu (7.): Šálení o mistrovství světa

Pro 3, 2022 | Historie, Kronika

Neměli nic, jen bláznivý sen postavit umělou ledovou plochu v Olomouci. Ale i to našim předkům stačilo k tomu, aby se v opojení svobodou po skončení druhé světové války pustili do stavby zimního stadionu. Chtěli být první na Moravě a po Štvanici s Bratislavou také třetí v Československu. Peníze nahradili odvahou a v kritických chvílích jim pomohla i kupa štěstí.

Jeden z článků v regionálním olomouckém tisku spekulující o tom, že budovaný stadion přivítá světovou elitu. Češi v roce 1947 nakonec v Praze získali první titul a v Olomouci v tu dobu nebyla hotová ani samotná betonová plocha.
Reprofoto: Stráž lidu

Ještě začátkem listopadu 1946 stále všichni zainteresovaní věřili v dokončení betonové plochy před závěrem roku a nejlépe i se strojovnou, aby se ještě v této sezoně poprvé bruslilo nikoliv na přírodním, ale na umělém ledu. Rukou bylo dost, zvlášť když se na stavbě každý den střídalo padesát vojáků ze všech útvarů velmi početné olomoucké posádky. Postupně se podařilo vybudovat rozvodnou šachtu na západní straně a výkopy pro sběrné a sněhové šachty na východní straně, se zabetonováním jedné z nich. Díky tomu mohlo začít první listopadový týden zkracování prvních trubek pro mrazící směs na potřebnou délku.

Přijede svět?

To však nebyl dobrým zprávám konec. Když se totiž po odřeknutí Anglie rozhodlo Československé ústředí ledního hokeje uspořádat mistrovství světa v únoru roku 1947, začal regionální tisk prorokovat, že by se některé zápasy šampionátu mohli odehrát na Hané. „Přece v Československu. Hockeyové mistrovství světa a Evropy v r. 1947 také v Olomouci, bude-li Zimní stadion“. Nebo „Zimní stadion v Olomouci dějištěm mistrovství světa?“ Zní to neuvěřitelné úplně stejně dnes, jako tenkrát, stejně jako fakt, že tohle byly schopné otisknout lokální deníky. Pravděpodobně o těchto olomouckých přáních nemělo vedení hokeje ani potuchy, snad měla fantazie redaktora Stráže lidu jen přitáhnout zájem veřejnosti ke stavbě sportoviště ještě o trochu víc.

Ostatně olomoučtí novináři byli celé myšlence umělé ledové plochy velmi naklonění a nešlo zdaleka jen o tichý souhlas, ale osobní angažovanost. Neváhali uveřejňovat výzvy družstva či Hanácké župy hokejové k brigádám nebo získávání dalších příznivců upisováním členských podílů, případně vydat obsáhlý článek o důležitosti zimního stadionu pro celý kraj. Stavba umělé ledové plochy byla vydávána za úkol pro všechny, naprosto zásadní pro rozvoj hokeje na Hané. O nestrannosti či roli pozorovatele nemohla být u médií řeč.

Problémy a brněnský triumf

I přes veškeré úsilí však začaly finanční zdroje na stavbu docházet. Na konci listopadu dala všem naději zpráva, že První brněnská a Královopolská strojírna svolila k uhrazení zařízení i montáže strojního zařízení formou dlouhodobých splátek. Záhy však stejně musely být práce pro nepříznivé počasí a začátek zimy přerušeny.

Zatímco v Olomouci stavba zapadala sněhem, byl mezitím 19. ledna 1947 slavnostně otevřený zimní stadion za Lužánkami v Brně (více zde). S hlavní ledovou plochou pro hokej i krasobruslení, menší cvičnou plochou pro veřejnost, tribunami pro 12 tisíc diváků a pompézním názvem Benešův národní stadion. I prvenství na Moravě tak Olomouci uteklo.

A jak dopadlo mistrovství světa?

Hokejoví historici vědí, že sice československá reprezentace prohrála veledůležité utkání se Švédy 1:2, ale protože Seveřané padli nečekaně s Rakouskem, stal se náš národní tým poprvé v historii světovými šampióny. Parta kolem Bóži Modrého, Konopáska, Zábrodského, Drobného nebo trenéra Mika Buckny vstoupila do dějin a stadion na Štvanici s nimi.

A ten olomoucký? V tu dobu zatím stále čeká a nic nenasvědčuje tomu, že by se to někdy mělo změnit. 

Napsal: Miloslav Jančík

Dne: 20. 6. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Přečtěte si také…

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Sotva se v SK Olomouc vytvořilo hokejové mužstvo, přervala dějiny první světová válka a mladíci, kteří se s radostí proháněli na bruslích za pukem, museli vyměnit hokejky za pušky. Přesto se podařilo v olomouckém klubu za cenu velkého úsilí udržet sportovní činnost...

číst více
Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Úspěšný malíř, sportovec, olympionik a milovník rodné Hané. Když se zabýváme začátky hokeje v Olomouci, nelze vynechat, a především vyzdvihnout Františka Hoplíčka. Dokázal uspět ve dvou rozdílných oborech – výraznou stopu zanechal ve sportu, přitom pro mnohé byl...

číst více
Když Olomouc poprvé spatřila hokej

Když Olomouc poprvé spatřila hokej

Kdy a kde se v Olomouci objevil hokej? A kdo byli první rytíři s bruslemi, kteří na ledě zkřížili hole? Tehdy jsme byli ještě součástí Rakousko-Uherska a na Moravu pronikal nový sport jen pomalu a s obtížemi. Zatímco leckde jinde šlo o začátky pozvolné a nejprve se...

číst více