Vyberte stránku

Kronika zimního stadionu (12): Po otevření

Led 31, 2024 | Historie, Kronika

Zimní stadion v Olomouci byl slavnostně otevřen a tím začala jeho dlouhá historie, o níž zatím můžeme říci, že trvá až dodnes. Akcí, které hostil, bylo především v prvních týdnech nespočet. Jako by dlouhé těšení spustilo ledový ohňostroj a téměř každý den se hrál nějaký zápas. Jaký? Pojďme si ho přiblížit nahlédnutím do dobových olomouckých tiskovin, které o hokejových zápasech i krasobruslařských revue přinášely podrobné zprávy a pro akce na zimním stadionu měly i vlastní rubriku.

Program na stadionu byl i v dalších dnech po otevření bohatý. A tak je příležitost, můj statistiky chtivý čtenáři, podívat se také na pár výsledků. ČSS Olomouc se utkal s Křelovem, SK Olomouc ASO vyzval v přípravném utkání ligový SK Prostějov a prohrál vysoko 1:19. O den později si to Prostějov rozdal ještě s výběrem Olomouce a skončilo to nerozhodně 4:4 (1:0, 2:1, 1:3). V neděli 1. února 1948 však největší pozornost poutalo krasobruslařské vystoupení Čarovná koule. Na bruslích se v něm představilo třicet účinkujících a jen pořízení kostýmů prý přišlo na 100 tisíc korun. Navzdory nepříliš příznivému počasí bylo plno, návštěva dosáhla 5 tisíc diváků. Dva tisíce dorazily také na souboj Křelova s Královým Polem, ligista z Brna zápas ovládl jasně 11:3. A tak dále.

 V prvních týdnech se zkrátka na zimním stadionu v Olomouci neustále něco dělo a bez přestání přicházely další zprávy o plánovaných akcích. Sešlo sice z avizovaného utkání slavného I. ČLTK s Prostějovem, jinak ovšem prostějovští hokejisté našli v Olomouci dobré zázemí. Pravidelně tu dvakrát týdně trénovali a hráli i další svá utkání, příklad s Křelovem (7:1) nebo městské derby se Spartou Prostějov (3:4).

Z významnějších zápasů stojí za to jmenovat také souboj ČSR B Lvíčata – soubor Hané, který ovládl reprezentační tým 10:6. Bylo to jedno z prvních utkání v Olomouci, kdy se zde představil tým pod hlavičkou národního týmu (přečtěte si i o utkání národního týmu v Olomouci v roce 1940), byť označení B a Lvíčata naznačuje, že tehdejší slavná česká esa tu chyběla. I tak na zápas dorazila tisícovka diváků. Paradoxem je, že ve výběru Hané nebyl ani jeden hráč olomouckých klubů, které v té době neměly potřebnou kvalitu. A to se v nominaci našlo i místo pro jednoho zástupce týmu Chomoutov/Horka.

Bude HC Stadion Olomouc?

Bylo jasné, že nižší úroveň olomouckých hokejových týmů nelze nechat jen tak. Dalo se čekat, že s umělou ledovou plochou zajišťující možnost soustavného tréninku půjde kvalita postupně nahoru, přesto se objevil nápad, jak tomu ještě trochu více pomoci. Deník Osvobozený Našinec přišel s myšlenkou vytvoření jednoho silného týmu spojením nejlepších hráčů z Olomouce a okolí, jmenovitě z SK Křelov, SK Olomouc ASO a ČSS Olomouc. „Žádný z nich nemůže čelit prvotřídním soupeřům, aniž by zápasy pozbyly zajímavosti. Je nutno stavět mužstva kombinovaná, která opět trpí nesehraností. Předkládáme tedy našim sportovním klubům po našem soudu dobře míněný námět. Sjednoťte výkonné hockeyisty z Olomouce a okolí v jednom klubu. Nebylo-li by to z klubové rivality možné, utvořte z nich klub nový, třeba pod názvem HC Stadion Olomouc,“ píše se v novinách.

Nápad možná na pohled bláhový, vzdát se nejlepších hráčů pro vyšší zájem, když nepochybně musel ve městě kypět konkurenční boj a rivalita. Jistě se na myšlence HC Stadion podepsal také boom po stříbrné olympiádě ve Svatém Mořici, kde Čechoslováci skončili druzí za Kanadou jen o skóre. A smysl dávalo také vybudování silného mužstva z ekonomického pohledu, protože na zápasy, ve kterých by hrál domácí konkurenceschopný tým s těmi nejlepšími českými celky by jistě chodilo více lidí, čímž by vzrostl výnos ze vstupného.

Proč myšlenka společného olomouckého týmu zase zapadla, se můžeme jen domýšlet. ASO a jeho mecenáš pan Ander už měli možná jiné myšlenky, ostatně demokracii v ČSR už odtikávaly poslední dny. A nový totalitní režim s Anderem a jeho rodinou zametl po bolševicku – znárodněním firmy, ukradením majetku a desetiletým žalářem. Úspěch komunisté neodpouštěli. O pár let později zanikly i kluby SK Olomouc ASO a ČSS Olomouc a v propadlišti dějin zmizel i SK Křelov, v té době nejlepší tým v okolí města. Vždyť v předchozí sezoně 1946/47 si zahrál Moravskoslezskou divizní skupinu, tedy druhou nejvyšší soutěž (1-2-2). Svou kvalitu potvrdil SK Křelov i 21. února 1948 na olomouckém ledě výhrou 4:1 nad Pardubicemi, byť mu k ní pomohli také prostějovští hosté Cetkovský s Tesaříkem. To vše můžeme vnímat jako předehru k armádní éře olomouckého hokeje a o pár let později vzniku Spartaku Moravia, přímého předka dnešního hokejového klubu. Ale to už předbíháme.

Napsal: Miloslav Jančík

Dne: 31. 01. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Přečtěte si také…

Když Prostějov válel v lize

Když Prostějov válel v lize

Tu slávu si na jaře 1931 nenechalo v Prostějově ujít na dva a půl tisíce lidí a vůbec jim nevadilo, že se jejich fotbalisté utkali s Kroměříží jen v župním přeboru. Vždyť Sportovní klub otvíral své nové hřiště, které kvapně zbudoval ve Sportovní ulici, když o to staré...

číst více
Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Sotva se v SK Olomouc vytvořilo hokejové mužstvo, přervala dějiny první světová válka a mladíci, kteří se s radostí proháněli na bruslích za pukem, museli vyměnit hokejky za pušky. Přesto se podařilo v olomouckém klubu za cenu velkého úsilí udržet sportovní činnost...

číst více
Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Úspěšný malíř, sportovec, olympionik a milovník rodné Hané. Když se zabýváme začátky hokeje v Olomouci, nelze vynechat, a především vyzdvihnout Františka Hoplíčka. Dokázal uspět ve dvou rozdílných oborech – výraznou stopu zanechal ve sportu, přitom pro mnohé byl...

číst více