Vyberte stránku

Když Prostějov válel v lize

Kvě 15, 2024 | Historie, Kronika

Tu slávu si na jaře 1931 nenechalo v Prostějově ujít na dva a půl tisíce lidí a vůbec jim nevadilo, že se jejich fotbalisté utkali s Kroměříží jen v župním přeboru. Vždyť Sportovní klub otvíral své nové hřiště, které kvapně zbudoval ve Sportovní ulici, když o to staré náhle přišel.

Stadion SK Prostějov v 30. letech 20. století.

Stadion SK Prostějov v 30. letech 20. století.
Foto: Muzeum a galerie v Prostějově

A byla to důstojná salva na úvod, Hanáckou Slavii rozstříleli sedm k nule, pětkrát skóroval Smýkal a brankář Šrám se podle dobového tisku nudil. „SK Prostějov zahajoval sezonu na svém novém stadiu, které po svém dobudování bude jistě jedním z nejlépe zařízených v republice,“ věštil Moravský Večerník.

Těžko říct, nakolik byl moderní ve srovnání s ostatními v zemi, jisté však je, že se tu už za pár let hrály zápasy jako řemen, Prostějov v nich proháněl, na koho si jen vzpomněl, a prožíval nejkrásnější fotbalové roky.

Ostatně kopací míč tu měl hluboké a pevné kořeny sahající až do roku 1904. Tehdy pro něj profesor reálky Svozil nadchnul své studenty (jistý podíl na tom měl i sekundán a budoucí hybatel hanáckého sportu Josef Friedl – pozn. aut.) , kteří si na držovickém mostě přes Hloučelu založili Sportovní kroužek, jenž se stal základem SK Prostějov. První hřiště měl v zahradě sirotčince, ale záhy se stěhoval na vojenské cvičiště a pak ještě několikrát. Opravdový stadion si vybudoval za Kollárovou ulicí, odkud se v roce 1928 probojoval až k titulu amatérských mistrů republiky, když ve finále (2:0) Kročehlavům chytil penaltu čerstvě sedmnáctiletý gólman František Šrám. Přesto o dva roky později klub o domácí hřiště přišel, když mu majitel pozemků neprodloužil nájem.

A tak si postavil nový domov ve Sportovní ulici, i když si kvůli tomu musel vzít úvěr. Těžkosti se splácením se rozhodl o dva roky později vyřešit přechodem do populárnějších profesionálních soutěží a po dalších dvou letech už slavil postup do první ligy jako teprve druhý moravský oddíl, jen rok po SK Židenice (dnešní Zbrojovka Brno – pozn. red). To však byl teprve začátek.

 

Rozezlený Bican nedohrál

V nováčkovské sezoně překvapil Prostějov šestým místem, o rok později už bral za Spartou a Slavií bronz. Třetí místo také znamenalo účast ve Středoevropském poháru Mitropa Cup a los ukázal v prvním kole na Admiru Vídeň. V neděli 21. června 1936 se na vídeňském Praterstadionu těšilo 23 tisíc diváků, jak si ostřílený rakouský mistr pohraje s pohárovým nováčkem, místo toho ale sledovali nejslavnější zápas v historii SK Prostějov. Nejprve Drozd a po přestávce Dufek a znovu dvakrát Drozd. V brance vše jistil Šrám, tedy nula ku čtyřem a Admira i s Pepim Bicanem v sestavě si ani neškrtla.

Při odvetě stadion ve Sportovní ulici přeplnilo deset tisíc diváků, místo epické bitvy však viděli vyvrcholení se závanem skandálu. Admira vsadila na tvrdost a brutalitu, jenže maďarský sudí Pál von Hertzka s trestáním otálel. „Nejen, že hráči rakouského mistra – a prim měl Bican – se dopouštěli surovostí, oni byli též neukázněnými kverulanty, a když neméně než tři z nich byli pro tuto nectnost vyloučeni, opustil Bican svévolně hřiště a tímto odporným gestem se postaral o to, že zápas Středoevropského poháru byl dohráván se šesti hráči Admiry,“ cituje dobový článek Poledního listu kniha Karla Vodičky Liga mistrů první republiky.

Bůh ví, co přesně se tehdy na trávníku odehrávalo, ale referáty různých tiskovin se shodují v tom, že Admira nezvládla emoce a Bican opravdu po třech vyloučeních trávník opustil. Předtím ale ještě stihl dát dva góly a pomoct Admiře k vedení 3:1, pak už ale přidal zásah jen Drozd a domácí slavili postup.

Ujpést a Grasshoppers Curych

V dalším kole narazili na maďarskou Ujpést a začínali doma, stadion tentokrát zaplnilo 7 tisíc diváků ze širokého okolí, kteří k dopravě na zápas využili čehokoliv. „Zatímco v Praze, v Brně a jiných městech je před hřištěm obvykle velké parkoviště aut, motocyklů a kol, přistupuje k tomu v Prostějově ještě zvláštní místo, kde je několik desítek bryček, selských povozů a kočárů a pak místo pro desítky koní. Sami maďarští hráči divili se tomu obrázku a podotkli, že takovou podívanou na footballe ještě neměli,“ referoval reportér Lidových novin.

Ani s takovou podporou ale Prostějov oslabený o potrestaného útočníka Čulíka doma neuspěl a prohrál 0:1. Netrefil se ani v odvetě (0:2) v Budapešti a vypadl. V lize ale znovu zářil a na jaře doma zničil Spartu 6:1. Letenští tím čtyři kola před koncem přišli i o teoretickou šanci na titul, Slavia měla nedostižný náskok a Hanáci zopakovali třetí místo.

Napodruhé měli v Mitropa Cupu i kousek smůly. První kolo je poslalo na hřiště Grasshoppers Curych, kde ve velkém vedru prohrávali o půli 0:2. Po přestávce sice Melka dvěma góly vyrovnal na 3:3, ale nakonec domácí na stadionu Hardturm přidali ještě jeden gól a ten nakonec rozhodl o postupu. V odvetě, které přihlíželo na prostějovském stadionu 9 tisíc diváků, totiž domácí jen remizovali 2:2, i když Švýcaři dohrávali bez dvou zraněných.

 

Poháru na dosah

Na jaře 1938 Prostějov nečekaně z ligy sestoupil, za rok už byl ale mezi elitou zpět, tentokrát v Protektorátní lize a v létě 1940 měl jedinečnou šanci získat cennou trofej, když přes divizní Nusle, mistrovskou Slavii (3:1, 2:3) a Plzeň (0:0, 2:2, 1:0) postoupil do finále prvního ročníku Českého poháru. A v něm měl proti sobě tehdy divizní, ale ambiciózní SK Olomouc ASO. Jenže Olomouc vyhrála v Prostějově 3:1 a doma odvetou otvírala nový moderní Andrův stadion, který zcela zaplnilo 15 tisíc diváků. Po dramatickém průběhu a vítězství 2:1 mohl tým s podporou mecenáše Josefa Andera převzít trofej z červeného křišťálu.

Prostějov si spravil renomé v lize, už za měsíc doma porazil Spartu 1:0 a o pár týdnů později vyprášil Slavii dokonce 6:1, což byla pro pozdějšího mistra nejtěžší porážka v sezoně. Rok nato skončili Hanáci dokonce v Protektorátní lize druzí, nejvýš v historii. Na stadion ve Sportovní ulici si v tu dobu všechny týmy jezdily pro porážky.

 

Konec éry i stadionu

Doba, kdy patřil Prostějov mezi českou špičku se nachýlila s koncem války. V první poválečné sezoně hrálo nejvyšší soutěž ve dvou skupinách celkem dvacet týmů a mezi osmičkou sestupujících byl i Prostějov. Loučil se výhrou, ŠK Jednota Košice porazil 2:1 a v brance nestál nikdo jiný než čtyřiatřicetiletý František Šrám. Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že 2. června 1946 nadobro končí bohatá prvoligová prostějovská historie.

Fotbal se ale ve Sportovní ulici hrál dalších více než padesát let, než několikrát přejmenovaný klub kvůli nevyhovujícímu stavu zanedbaného stadionu odstoupil v létě roku 2003 ze 2. ligy. Kdysi obávaný stánek stále existuje, ale pomalu ho zarůstají stromy z blízkého lesoparku a místo fotbalistů se tu houfovali bezdomovci. Branky, do kterých padaly slavné góly, ale stále stojí.

Po nuzných letech na přelomu minulé dekády se SK Prostějov zmátořil a vrátil do profesionálního fotbalu. Jen domov má jinde, na hřišti Za Místním nádražím. Čas od času se objevovaly úvahy o oživení slavného areálu, aby se znovu hrálo na „novém stadiu“ tak, jako před 90 lety. Ale z různých důvodů, mezi které patřily i složité vlastnické vztahy v areálu na Sportovní ulici. I proto se nakonec radnice pustila do budování stadionu Za Místním nádražím.

Pozn. aut.: Článek vznikl v roce 2021 pro MF DNES Olomouc
https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/sk-prostejov-novy-stadion-90-vyroci.A210414_143053_fot_dsouteze_par 

Napsal: Miloslav Jančík

Dne: 14. 05. 2024
Doba čtení: 8 minut

Přečtěte si také…

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Sotva se v SK Olomouc vytvořilo hokejové mužstvo, přervala dějiny první světová válka a mladíci, kteří se s radostí proháněli na bruslích za pukem, museli vyměnit hokejky za pušky. Přesto se podařilo v olomouckém klubu za cenu velkého úsilí udržet sportovní činnost...

číst více
Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Úspěšný malíř, sportovec, olympionik a milovník rodné Hané. Když se zabýváme začátky hokeje v Olomouci, nelze vynechat, a především vyzdvihnout Františka Hoplíčka. Dokázal uspět ve dvou rozdílných oborech – výraznou stopu zanechal ve sportu, přitom pro mnohé byl...

číst více
Když Olomouc poprvé spatřila hokej

Když Olomouc poprvé spatřila hokej

Kdy a kde se v Olomouci objevil hokej? A kdo byli první rytíři s bruslemi, kteří na ledě zkřížili hole? Tehdy jsme byli ještě součástí Rakousko-Uherska a na Moravu pronikal nový sport jen pomalu a s obtížemi. Zatímco leckde jinde šlo o začátky pozvolné a nejprve se...

číst více