Vyberte stránku

Když Olomouc poprvé spatřila hokej

Úno 20, 2024 | Historie, Kronika

Kdy a kde se v Olomouci objevil hokej? A kdo byli první rytíři s bruslemi, kteří na ledě zkřížili hole? Tehdy jsme byli ještě součástí Rakousko-Uherska a na Moravu pronikal nový sport jen pomalu a s obtížemi. Zatímco leckde jinde šlo o začátky pozvolné a nejprve se hrával bandy hokej, v Olomouci se rozhodli rovnou věnovat hockeyi kanadskému. Od historicky prvního oficiálního utkání na olomouckém ledě uplynulo 110 let.

Neustálý kvas a touha mladých po sportu, doprovázená proháněním mičudy vedla začátkem podzimu roku 1912 ke vzniku Sportovního klubu Olomouc, zkráceně S. K. Olomouc. I když hlavní hybnou silou byl fotbal, je zajímavé, že prvním počinem nově vzniklého spolku bylo zřízení kluziště na začátku zimy roku 1912. Tedy v tomto případě českého kluziště, protože v tehdy stále ještě převážně německém městě měla každá národnost to své. Nově vzniklé kluziště SK Olomouc nebylo ani zdaleka první české, to fungovalo už o dekády dříve na někdejším velodromu nedaleko nádraží, přesto však šlo o velký počin, nebojme se říct historický.

Kluziště stávalo v dnešním ASO parku mezi budovou měšťanské střelnice a křižovatkou ulic Na Střelnici a Lazecká. Dnes je v těchto místech dětské hřiště. Někdejší vznešenou klasicistní střelnici ještě řada Olomoučanů pamatuje, po sametové revoluci dlouho čekala na záchranu, dřív však bohužel přišla zkáza v podobě požáru, a dnes ji připomínají už jen zarostlé základy. O čtvrtstoletí později a pár desítek metrů dál vybudoval Josef Ander velkolepý sportovní areál pro stejný klub a není bez zajímavosti, že i tehdy vzniklo jako první kluziště, ve své době nejlepší na Moravě. Vraťme se ale zpět do doby Rakousko-Uherska.

SK Olomouc měl za sebou první rok provozování ledové plochy a naplno rozvíjel svou činnost ve všech ohledech. A tak se koncem listopadu 1913 objevila v místním tisku krátká zpráva: „Hockey. S.K. Olomouc zřizuje hockeyové mužstvo. Upozorňujeme členy, aby se už teď hlásili. V nejbližší době bude svolána schůzka interesentů, na níž se stanoví podrobné dispozice. Přihlášky řiďte do Prombergrova knihkupectví nebo do redakce Pozora.“

Bylo už konečně na čase, aby i v Olomouci byl hrán hockey,
neboť tento ušlechtilý zimní sport obrací na sebe
v poslední době pozornost sportovní veřejnosti.

Zájemců se muselo hlásit dost, protože už začátkem prosince 1913 svolal přípravný výbor schůzku interesentů. „Bylo už konečně na čase, aby i v Olomouci byl hrán hockey, neboť tento ušlechtilý zimní sport obrací na sebe v poslední době pozornost sportovní veřejnosti. Na Moravě však byl dosud hrán velmi zřídka. Ke schůzi dostavilo se deset bruslařů. Bylo usneseno hráti hockey kanadský, který vytlačuje nyní málo zajímavý bandy. … Hockey pěstován bude od 7. hodiny večerní na kluzišti S. K. Olomouce, jež svými rozměry nyní plně vyhovuje všem požadavkům.“ Každý zájemce musel být zároveň členem klubu, mít vlastní hůl a navrch zaplatit 4 koruny ročního příspěvku. Za to měl volný vstup na kluziště, kam jinak „saisonní lístek“ přišel na 8 korun, dětský stál tři koruny.

Počátek historie: 25. ledna 1914

Tréninky začaly ve stanovém čase po sedmé hodině a po pár týdnech, když se zima přehoupla do roku 1914, přišel čas na první měření sil se soupeřem. Slavnostní chvíle nastala 25. ledna 1914 v Kroměříži, kde se SK Olomouc utkal s domácím SK Haná, který nakonec vyhrál těsně 1:0. Těžko říct, nakolik nestranný byl komentář v olomouckém tisku. „Prohrálo mužstvo lepší, které bylo po celou hru ve značné převaze. Haná z ojedinělých výpadů docílila goalu hned v prvním poločase. Mužstvo Hané má dobrý start, Olomouc značně lepší v kombinaci. Zápas tento, hraný v kanadském stylu na kluzišti místy nerovném a s primitivním zařízením pro hochy, je vlastně průpravou k důležitému matchu s Mor. Slavií. Zápas tento, dík obětavosti našich sportovců, umožněn subskribcí a koná se dne 1. února na olomouckém kluzišti.“

Na ohlašovaný zápas s Moravskou Slavií bohužel nedošlo, na domácí premiéru si tak museli hráči SK Olomouc počkat ještě o pár dní déle. Mezitím se v neděli 1. února 1914 střetla SK Haná a SK Prostějov. Kroměříž zvítězila jasně 12:1 a Prostějov tím zahájil svou dlouhou a bohatou hokejovou historii.

 

Ještě jedno datum k zapamatování: 8. února 1914

Olomoučané se prvního oficiálního hokejového utkání dočkali o pár dní později. Onen slavný okamžik nastal v neděli 8. února 1914, kdy se v odvetě na svém kluzišti poměřil SK Olomouc s kroměřížským SK Haná. Dostavilo se početné obecenstvo, které vydrželo i dlouhé čekání, když se začátek zápasu kvůli technickým problémům hostí zpozdil o dvě hodiny. Ve čtyři odpoledne zahájil utkání v roli rozhodčího pan profesor Lícha z Kroměříže. Co se odehrávalo před zraky přítomných se můžeme jen domýšlet, nejlepší představu však získáme z novinového referátu.

„Z počátku Olomouc pěkně kombinuje a dociluje výborným centrhalvem krásnou ranou vedení. Od této chvíle Olomouc hraje netakticky a dovoluje Hané do poločasu vyrovnati. V druhé půli oboustranné pěkné útoky se střídají. Nerozhodnosti strany Olomouce dociluje Haná vítězného goalu. Olomouc snaží se vyrovnati, lež obrana hostů je vždy na místě,“ referoval dobový tisk.

První hokejové utkání v Olomouci tedy skončilo pro SK Olomouc porážkou s SK Haná v poměru 1:2 (1:1). Co chybělo hráčům obou mužstev v dovednostech, snažili se dohnat zápalem. „Družstvo Olomouce skládá se z velmi dobrých jednotlivců. Zejména Hoplíček v halvu byl duší mužstva, vedle něho vynikl rychlým startem Dopita. Rychlý a energický Promberger dobře si rozuměl se Šlégrem v centru, kterému schází jen rychlé rozhodování a náležitá průbojnost. Obrana byla dobrá. Celek dobře kombinoval, ale málo střílel. Odporučovalo by se mužstvu Olomouce více ráznosti (jak dobrý příklad si mohli vzíti z Hané!) – Haná má mužstvo těžkých postav. Stopy začátečnictví jsou sice u obou teamů zřejmy, vynikly však zvláště u Hané. Jediný Holubec držel útok a byl všude. Oběma mužstvům schází hlavně vzory. Bez těch je těžko naši ‚samorostlou kanadu‘ nazvati hockeyem,“ napsal novinář a zároveň činovník SK Olomouc Josef Friedl.

Napsal: Miloslav Jančík

Dne: 20. 02. 2024
Doba čtení: 6 minut

Přečtěte si také…

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Když Olomouc spatřila hokej: turnaj v Praze

Sotva se v SK Olomouc vytvořilo hokejové mužstvo, přervala dějiny první světová válka a mladíci, kteří se s radostí proháněli na bruslích za pukem, museli vyměnit hokejky za pušky. Přesto se podařilo v olomouckém klubu za cenu velkého úsilí udržet sportovní činnost...

číst více
Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Když Olomouc spatřila hokej: František Hoplíček

Úspěšný malíř, sportovec, olympionik a milovník rodné Hané. Když se zabýváme začátky hokeje v Olomouci, nelze vynechat, a především vyzdvihnout Františka Hoplíčka. Dokázal uspět ve dvou rozdílných oborech – výraznou stopu zanechal ve sportu, přitom pro mnohé byl...

číst více
Kronika ZS (13): Kobranov, Buckna a Zábrodský

Kronika ZS (13): Kobranov, Buckna a Zábrodský

Nabídka zážitků na nově otevřeném zimním stadionu v Olomouci byla v zimě 1948 opravdu přepestrá. Od zápasů lokálních týmů přes turnaj olomouckých vojenských posádek až po výpravná lední revue a zápasy s nejlepšími československými celky I. ČLTK Praha a LTC Praha...

číst více